Lodní denní deník Černé Perly

Čas od času se kojíme nadějí, že budeme-li hodní, dovolí nám bůh stát se piráty

Rum - nápoj pirátů

Rum je velmi známý alkoholický nápoj, který je znám již od 16. století. Nejkvalitnější rum se vyrábí z cukrové třtiny (z melasy), což je odpadní produkt při výrobě cukru.
Rum
Rum je podle statistik jako komodita nejprodávanější lihovinou na světě. Je velmi oblíbený a výborně chutná samostatně i v koktejlech. Jeho charakteristickou chuť mu propůjčuje surovina, z níž se vyrábí – cukrová třtina. První zmínka o cukrové třtině se objevila již tři sta let před naším letopočtem. Cukr z této rostliny byl považován za luxusní produkt srovnatelný s kaviárem. V roce 1494 přivezl ze své druhé cesty na Kubu cukrovou třtinu Kryštof Kolumbus a tak se začala psát historie rumu. Rum se používal jako platidlo při obchodu s otroky, námořníci ho dostávali ve svých pravidelných přídělech, byl využíván jako anestetikum a dokonce i britští
a francouzští vojáci dostávali před bitvou příděl rumu na povzbuzení
 
Výroba rumu
Základem pro výrobu tzv. pravého rumu je melasa, vedlejší produkt vznikající při výrobě cukru z cukrové třtiny. Sklizeň cukrové třtiny začíná tím, že se opálí spodní uschlé listy. Teprve potom přijdou ke slovu stroje, v obtížně dosažitelných polohách klasičtí „macheteros“ se svými mačetami.
Po useknutí stvolu musí být cukrová třtina plná sladké mízy rychle zpracována. Rostliny se rozřežou
a vylisují. Sladká šťáva začíná postupně krystalizovat a vzniká tak cukr používaný většinou
k cukrárenským účelům a melasa. Opětovným povařením se získá hustá, velmi tmavá a poněkud nahořklá látka, z níž se posléze vyrábí rum. Melasa se ochladí a poté se k ní přidá kvasničná kultura.
Dochází k fermentaci – přeměně cukru na alkohol. Tempo fermentace je ovlivnitelné teplotou a má vliv na vlastnosti výsledného produktu. Lehké bílé rumy kvasí asi tak 24 hodiny, těžké tmavé rumy až 12 dní.
Destilací se potom oddělí alkohol od vody a nežádoucích příměsí. V zásadě existují dva typy destilace : přerušovaná v destilačních kotlích ( jemnější produkce, obsahuje více aromatických látek a je v chuti komplexnější ) nebo kontinuální
v kolonách ( levnější metoda, na výstupu destilát s vyšším procentem alkoholu
a v čistší, méně osobité podobě).
Tmavé, těžší rumy vyráběné na většině území Jamajky, Barbadosu a Guyany jsou destilovány z melasy a části, která zbude po prvotní destilaci v kádích. Fermantace
s jinými substancemi obsaženými v melase dává výslednému produktu vůni
a aroma.

Destiláty jsou bezbarvé, zlatavou barvu získávají zráním ve dřevěném sudu nebo přidáním lihovarnického karamelu, případně kombinací obou zdrojů. Zrání probíhá
v různě velkých sudech. Platí, že čím menší sud, tím větší vliv na chuť a aroma produktu. Lehké rumy tak zrají 1 – 4 roky, těžší rumy potom 5 – 7 let. Horní hranice je 20 let.

Většina rumů je směs destilátů různého stáří, aromatických i chuťových vlastností. Cílem je dosáhnout konstantní kvalitu, což je velmi náročný proces a pečlivě střežené tajemství.

 
 
Bylo nás tam roku onoho - johoho!- patnáct chlapců statných lodníků, šli jsme jako vlci do toho pod palmami blízko rovníku - ba jo!!!